خانهمقالاتBOO
BOO

BOO

مفهوم قرارداد سرمایه‌گذاری B.O.O چیست؟

قرارداد های BOO مخفف Build-Own-Operate و در بردارنده سه مفهوم «ساخت، تملک و بهره برداری» اند.

مهم ترین و متمایز کننده ترین مرحله در این نوع قرارداد ها مرحله «تملک» می باشد که به دنبال آن سرمایه گذار مالک پروژه می‌شود و می تواند کلیه تصرفات مالکانه را اعمال نماید. این امر به خصوص از جهت اخذ منابع مالی اهمیت دارد و سرمایه گذار می‌تواند اموال و دارائی های پروژه را نزد بانکها و موسسات اعتباری و مالی وثیقه گذاشته و نسبت به اخذ وام یا سایر تسهیلات اقدام نماید. همچنین تملک پروژه توسط سرمایه گذار محدود به دوره قرارداد نبوده و سرمایه گذار ملزم به واگذاری پروژه به دولت ندارد.

قراردادهای B.O.O نوعی قرارداد بین ­المللی است که در آن سرمایه‌گذار خصوصی نسبت به ساخت، تملک، راه اندازی و نگهداری پروژه برای همیشه اقدام کرده و عوارض اجاره‌ها، مخارج و درآمد پروژه را جمع می‌کند.

در این روش سرمایه‌گذار تمامی فعالیت‌ها از طراحی پروژه گرفته تا خرید تمامی اقلام مورد نیاز، نصب و اجرا، پیش‌راه‌اندازی و راه‌اندازی را از طریق انتخاب پیمانکار به عنوان مالک نیروگاه برعهده دارد و انرژی تولیدی خود را به دولت یا مصرف‌کنندگان از طریق انعقاد قرارداد می­ فروشد.

در B.O.O سرمایه‌گذار مسئول ساخت و بهره‌برداری از پروژه بوده و هیچ اجباری در مورد تحویل پروژه ساخته شده به دولت و یا بخش دولتی ندارد.

در واقع مالکیت این پروژه‌ها در اختیار سرمایه‌گذار بوده و هیچگونه محدودیتی در مورد زمان بهره‌برداری از پروژه نداشته و قرارداد فاقد تعهد انتقال پروژه به دولت میزبان، پس از پایان امتیاز موجود است.

به طور متداول، سرمایه‌گذاری به روش B.O.O. جهت ساخت نیروگاه‌های با ظرفیت بالا بوده که اغلب در ایران با شرایط اقلیمی استان کرمان سازگار است.

سرمایه­ گذار همچنین موظف است که نسبت به اعلام راندمان حرارتی در سال های مختلف بهره ­برداری اقدام نماید و در صورت کاهش راندمان نسبت به راندمان اعلام شده با جریمه روبرو می شود. میزان جریمه بر اساس مذاکره دو طرف مشخص می ­شود، ولی در هر صورت باید از نرخ سوخت پرداختی توانیر بیشتر باشد.

این روش در راستای مشارکت بخش خصوصی در توسعه پروژه های زیربنایی در سطح بین المللی می باشد.دولتها از این روش به عنوان یک روش مناسب برای سرمایه گذاری و ساخت سریع پروژه های زیربنایی استفاده می کنند.در این روش ساخت و بهره برداری پروژه به مدت معین توسط شرکت پروژه انجام می شود.و انتقال آن به کارفرما پس از طی مدت معین و تحصیل درآمد لازم تحقق می یابد.

مقالات مرتبط